Jdi na obsah Jdi na menu
 


024. Otázka existence

16. 10. 2012

Předstírat mudlu bylo pro Severuse mnohem těžší, než si původně myslel. Zpočátku předpokládal, že to zvládne, jenomže to nebylo vůbec snadné. Jako například když Kevin navrhl, že si po absolvování nákupů dají schůzku s pracovníkem energetické společnosti a podiskutují na téma připojení k síti. Naštěstí rozhovor vedl Kevin, neboť Severus ani netušil, o čem se ti dva dohadují.

Jenomže pak přišly na řadu formuláře, v nichž měl vyplnit nejrůznější údaje – od jména, data narození, až po rodné číslo a číslo občanského průkazu. Kde měl tyhle údaje vzít? Vymluvil se, že si průkaz totožnosti zapomněl doma. A aby tuhle nepříjemnou situaci nemusel absolvovat znovu, ujistil Kevina, že si to vyřídí později a sám.

Po tomto incidentu se cítil mizerně. Fakticky totiž podle mudlovských zákonů neexistoval. Není veden v žádné mudlovské evidenci. Žádné rodné číslo, žádný mudlovský občanský průkaz. Jako by se nikdy nenarodil. Jeho existence je zaznamenána pouze u kouzelnických úřadů. Po tomhle zjištění ztratil chuť a náladu. Byl zamlklý. Měl pocit, že skutečně neexistuje, že vůbec nežije.

Nikdy neměl normální život. A zdá se, že nikdy nebude jako druzí. Zřejmě nikdy nebude na rovnocenné pozici s Kevinem.

Rozhodl se, že zajde na ministerstvo, aby svůj problém vyřešil. Pokud to lze, zažádá si o mudlovské občanství. Musí začít existovat jako normální mudla. Udělá pro to vše, co bude v jeho silách. I kdyby měl balancovat na samé hranici svých možností, stane se mudlou.

Zůstal sedět v autě a přemýšlel o své mizerné existenci kouzelníka, zatímco Kevin a Lucius se vrhli do jedné prodejny, aby nakoupili lázeňská kamna, ve kterých chtěl Kevin ohřívat vodu. Už ani nevěděl, na co se vymluvil. Stejně by jim nebyl příliš platný. Co on ví o mudlovských kamnech? Nic, zhola nic. Je k ničemu. Copak může být mudla, když nerozumí jejich technice?

Proč ho ještě nezačal Kevin podezřívat? Vždyť on je vysoce podezřelou osobou. Celou dobu Kevinovi jenom lže.

K tomu všemu ta záležitost s osobními údaji. Kdyby si Kevin zašel na jakýkoli úřad, zjistil by, že se Severus Snape nikdy nenarodil. Vlastně ano, Severuse Snapea by nejspíš v matrice našel, jenomže on se vydává za Tobiase Snapea. Takhle se jmenoval jenom jeho otec a ten už dávno nežije.

Jak si vůbec mohl dovolit použít jeho jméno? Svého otce nenáviděl. Možná takhle trestá sám sebe. Vždy se nenáviděl a používáním jména, které taktéž nesnáší, k sobě tu nenávist jenom přiživuje. Přestože byl jeho otec k ničemu, jeho jméno se aspoň nějak využít dalo. A to s ním už nechtěl mít do své smrti nic společného!

Asi po půlhodině vyběhl Lucius z obchodu, ať se jde podívat, jaká kamna vybrali. Osobně mu to bylo jedno, nakonec se ale přemohl a do obchodu vešel. Zcela nezaujatě si změřil kamna a kývl. Koneckonců kývl by teď na cokoli.

Naštěstí měl Kevin dostatečně velký zavazadlový prostor v autě, a tak se jim podařilo zboží naložit a odvézt k Severusovi. Tam ho vyložili a s Luciusem odnesli do koupelny. Severus se neúčastnil žádných aktivit. Už tak měl dost zkaženou náladu nepříjemným zjištění u vyplňování těch zatracených formulářů.

Ať si lhal, jak chtěl, nebyl mudla. Neměl to Kevinovi jak dokázat. Nemohl mu předložit jediný důkaz - rodný list, občanský průkaz. Kdyby Kevin chtěl, velmi rychle by zjistil, že Tobias Snape neexistuje. On je jenom lhář a podvodník. Hraje si na něco, čím není a zřejmě nikdy nebude. Když si chtěl hrát na mudlu, měl se lépe zařídit.

Kevin a Lucius pracovali celé odpoledne na kamnech. Severus se držel stranou. Nechtěl překážet a měl náladu pod psa. Poposedával v kuchyni a tvářil se nešťastně. Sem tam se v kuchyni objevil jeden z těch dvou, když měli žízeň nebo hlad. V té chvíli jim byl po ruce. Aspoň na chvíli si připadal důležitý a užitečný.

Večer Kevin uvedl Severuse slavnostně do koupelny. Konečně se jim podařilo namontovat kamna. Teď jen zatopit a ohřát vodu: pronesl Kevin. Jenomže to přineslo další komplikace. Severus neměl žádnou sekyrku. Ale vysvětlete Kevinovi, že k štípání dříví lze použít hůlku? Pohotově se vymluvil, že tu poslední rozbil. To mu ale nezabránilo v tom, aby se necítil mizerně. Opět selhal. A tolik selhání najednou už nedokázal psychicky zvládat.

Kevin ho sice uklidnil, že zítra nějakou koupí, ale jeho to příliš nepovzbudilo. Překvapilo ho, když si k němu přisedl Lucius a snažil se mu zvednout náladu. Nečekal, že v něm bude mít takového přítele. Luciusovi na něm asi vážně záleželo.

Kevin se opláchl pod studenou vodou a poté vyrazili opět do města. Bylo už kolem sedmé večer, kdy většina obchodů zavírá či už má zavřeno, ale jim se podařilo nalézt jeden, ve kterém sekyrku získali.

Pak zašli do supermarketu a nakoupili nějaké potraviny. Kevina napadlo, že by si udělali příjemný večer u táborového ohně. Prý když mají sekyrku, aby ji ihned využili, takže jakmile přijeli, vyrazili do nejbližšího lesa na dříví.

Potom si sedli k ohni, opékali špekáčky a bavili se. Byl to docela příjemný večer. A když oheň dohořel, hleděli vzhůru a sledovali noční oblohu.

Kevin natáhl ruku a ukázal na souhvězdí Velkého vozu. Pak společně hledali Malý vůz a Kasiopeiu. To byla kromě Oriona, jediná souhvězdí, která Kevin uměl poznat, jak se jim přiznal.

A když už tak pěkně trávili letní večer, rozhodl se Severus aspoň k něčemu využít svých znalostí. Vlastně nikdy zcela nepochopil, proč brali v Bradavicích hodiny astronomie, když je nikdy nevyužil. Podle něj to byly zcela zbytečné a promarněné hodiny. Ovšem teď se mu jeho znalosti hodily k příjemnému zpestření večera pod hvězdnou oblohou.

Natáhl ruku k nebi a ukazoval Kevinovi nejrůznější souhvězdí. Nejprve mu ukázal souhvězdí Štíra a jeho největší hvězdu Antarea. Kevin ale očividně netušil, kam to vůbec ukazuje, a tak si přisedl blíž k Severusovi a naklonil svou hlavu k jeho natažené ruce, aby zachytil ten správný směr. Omlouval se, že mu hvězdné nebe splývá v jednu kupu stejných hvězd. Severusovi to ale nevadilo. Líbilo se mu mít Kevina takhle blízko sebe. Zjistil, že existuje aspoň jediná věc, v níž je lepší než Kevin. Třebaže to byly pouze pitomé hvězdy!

Vyhledal ještě souhvězdí Orla a Labutě a pak to vzdal. Kevin si žádné hvězdy nedokázal spojit do souhvězdí. Bylo to pro něj náročné. Rozhodl se, že bude stejně příjemné sledovat jednotlivé hvězdy než celá souhvězdí.

Pak se do debaty vložil Lucius, který začal vyprávět o hvězdách. O Antareovi - jeho jasnosti, hustotě a vzdálenosti od jejich Sluneční soustavy. Zmínil i další hvězdy jako například Deneb a Altair.

Kevin se divil, odkud mají takové znalosti hvězd a Severus přiznal, že astronomie byla jejich koníčkem. Lucius ani nemusel příliš lhát, neboť měl na Malfoy Manor skutečně dalekohled, jímž občas pozoroval nebeskou klenbu.

Copak mohli přiznat, že měli na škole astronomii? I podle Kevinových znalostí mohl soudit, že to není běžný předmět na mudlovských školách.

Když se večer ukládali do postele, byla již pokročilá hodina.

***

Další den vstával Severus časně. Tentokrát vyrazil na nákup s Kevinem on. Po snídani se domlouvali na průběhu dnešního dne. Protože byla neděle, Kevin rozhodl, že práci odloží. Proto navrhl výlet po okolí. Zdejší krajina mu připadala kouzelná. Byly tu lesy a louky, řeka a příroda. Severus a Lucius s jeho návrhem souhlasili a poté, co si sbalili nejnutnější věci, tedy svačinu a nějaké nápoje, vyrazili do přírody.

Severus měl jisté obavy, aby se neztratili. Sice tu bydlel již několik let, ale tak důkladně neměl okolí svého domova prozkoumané. Nikdy nebyl tak daleko jako ten den s Kevinem. Mířili do hor, a aby měli aspoň nějaký pevný záchytný bod, drželi se řeky. Cestou viděli spoustu rostlin, stromů, květin, bylin, zahlédli jeleny, zajíce i lišku. Nad hlavou jim kroužila káně. Kolem bzučel roztodivný hmyz. V trávě pobíhali brouci a mravenci, v řece se proháněly ryby. Severus byl šťastný. A k tomu byl takový krásný slunečný den.

Procházka jim zabrala celý den. Když se vrátili domů utahaní jako koťata, navrhl Kevin, aby vyrazili na večeři opět někam do města. A tentokrát se rozhodli už doopravdy vyzkoušet lázeňská kamna. Nasekali dříví a zatopili. Postupně se v koupelně vystřídali úplně všichni.

Po takovém výletě byli propocení až na kost. Ačkoliv si Severus přiznal, že pohled na propoceného Kevina mu vůbec nevadí. Zdálo se mu, jako by jeho přítel zvláštním způsobem voněl.

Po večeři v dobré restauraci měl pro ně Kevin další ze svých překvapení. Navrhl, že si zajdou do kina na nějaký film. A protože Severus nevěděl, o čem je řeč, raději souhlasil. Nechtěl, aby Kevin zjistil, že se vymlouvá a přitom neví z čeho. Koneckonců zase bude o nějakou tu novinku ze světa mudlů obohacen.

Našli nejbližší kino a Kevin pečlivě studoval program. Jeho dva společníci se do výběru nezapojili. Jak si mohli vybrat? Severus už léta žádný film neviděl, zatímco Lucius ani nevěděl, co slovo film znamená.

Kino Severus vůbec naznal. Nikdy v něm nebyl, jenom o něm slyšel. Doma měli pouze televizi, ale příliš se na ni nedíval. Většinou před ní seděl otec a sledoval sportovní přenosy. Přitom popíjel láhev piva. Nikdy by tenhle přístroj nepustil svému synovi. Severus se mohl pouze dívat, když otec nebyl doma a musel tak činit potají.

Koneckonců jako dítě měl úplně jiné starosti než sledovat pohádky a dětské pořady v televizi. Místo toho se zdokonaloval ve svých kouzelnických dovednostech. To bylo to, co malého Severuse bavilo.

Nakonec Kevin vybral jeden titul a zakoupil lístky. Do promítání zbývalo necelých tři čtvrtě hodiny, takže nečekali příliš dlouho. Po pár minutách je začali pouštět do nějakého sálu.

Kevin našel jejich řadu a sedadla. Severus zaujal místo uprostřed Kevina a Luciuse, který byl dosti udivený ze všeho okolo. Poprvé byl v kině, a když viděl ty houfy mudlů sedající si všude kolem, nemohl skrýt svůj úžas. Jenom s napětím čekal, co se bude dít, až se celý sál zaplní.

Pak světla zhasla, na což Lucius zareagoval otázkou co se děje a proč je všude tma. Kevin mu naznačil, že se už začíná promítat. Lucius naštěstí pochopil, že zhasnutí světel je součástí plánu a přestal se vyptávat. Severus jenom trnul, co by se stalo, kdyby se Lucius vyptával dál. Jak by Kevin zareagoval, kdyby zjistil, že ti dva nikdy v kině nebyli? Když viděl kolem sebe tu spoustu mudlů, bylo mu jasné, že návštěva kina je docela běžný způsob trávení volného času.

Před nimi se rozprostřela opona a oni zírali na bílé plátno, na kterém se začaly míhat obrázky. Severus měl z toho všeho zmatené pocity. Proč vůbec sedí a zírají na to plátno? K čemu je to užitečné a prospěšné?

Armaggedon. Tak se jmenoval ten film. Severus z jeho obsahu mnoho nepochopil. Jenom porozuměl tomu, že se na Zemi řídil nějaký asteroid, který bylo třeba zničit, ale samotnému ději pak pramálo rozuměl. Takhle tráví mudlové svůj volný čas? Vážně zvláštní způsob.

Severusovi to přišlo jako ty nejdelší 3 hodiny v jeho životě. Příběh zrovna nabíral na dramatičnosti. Jednalo se o nějakou citově zabarvenou scénu. Dívka ve filmu plakala, ale on neměl pocit, že by se ho tenhle příběh jakkoli citově dotkl.

Když vtom ucítil, jak Kevin sevřel jeho ruku, kterou měl položenou na opěrce. Odvrátil oči od plátna k muži po jeho levici. Kevin byl zajímavější než tisíc filmů na plátně před ním. Kevin tiskl jeho ruku ve své. Jejich pohledy se setkaly a oba se na sebe usmáli. Takhle nějak vypadá štěstí? Stiskl Kevinovu ruku ve své. Bylo to příjemné. Kdyby věděl, že sem jdou kvůli tomuhle momentu, ani by nepřemýšlel nad tím, že by se z toho vymluvil.

Na zbytek filmu se dodívali ruku v ruce. Severus děj vůbec nevnímal. Oním důvodem nebyl jenom fakt, že příběhu vůbec nerozuměl, ale fakt, že se víc soustředil na Kevinovu přítomnost.

Jakmile ovšem film skončil, jejich ruce se rozdělily a oni začali tleskat. Pak se v síni rozsvítila světla a kouzlo okamžiku vymizelo. Kevin ho už znovu nevzal za ruku. Severus to chápal. Na jednu stranu to bylo hořké procitnutí, ale on sám by zřejmě nedovolil, aby se dotýkali na veřejnosti. Co by na to řekl Lucius? A lidé všude okolo? Bylo by krajně nevhodné, aby je někdo viděl v takové situaci.

Cestou domů se jich Kevin vyptával na jejich dojmy. Pro Severuse bylo těžké odpovědět, neboť obsahu pramálo porozuměl. Lucius se snažil být sdílnější a svěřil se s několika svými postřehy a dojmy. Severus jenom zíral, kolik toho Lucius pochytil.

Uvědomil si, že Lucius byl skutečně po celou dobu filmem opravdu velmi zaujatý. Zřejmě se pokoušel porozumět mudlům a pochopit, co se děje na plátně před ním. Očividně byl stejně zmatený jako Severus, ale byl mnohem zdatnější a obratnější lhář, takže vyšel z bitvy vítězně.

Tvrzení, že to byl ten nejlepší film, který dosud viděl, mu Severus lehce uvěřil. Byl to totiž jediný film, který shlédl. To ovšem z pochopitelných důvodů před Kevinem nepřiznal ani jeden z nich.

Lucius měl tolik drzosti, když prohlásil, že by si to klidně zopakoval. Severus měl mnohem negativnější dojmy. Považoval to za ztrátu času. Ačkoliv moment, kdy ho Kevin chytil za ruku… rád by si to zopakoval. Samozřejmě ten dotyk, kino by si nechal ujít.

Přemýšlel, jestli se tyhle věci stávají v kině častěji. Pokud ano, pak se klidně bude dívat na nudný film, aby se beztrestně dotýkat Kevina. Obětoval by se. Ten dotyk totiž za to stál.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář